Köszöntő
Preventív Egészségtudományi Tanszék
Kedves Érdeklődő!
A Tanszék vezetőjeként, a munkatársak nevében is üdvözlöm Önt az oldalunkon.
Örülök, hogy felkeresett minket, és érdeklődik képzéseink, munkánk iránt.
Történeti háttér
Fő képzési profilunk, a védőnők képzése, minden kétséget kizáróan, az egyik legszebb hivatásra történő felkészítést jelenti Tanszékünk minden munkatársa számára.
Az anya- és csecsemővédelem szolgálatára 1915. június 13-án létrehozott Országos Stefánia Szövetség megalakulása óta, a világon egyedülálló szervezeti formában dolgoznak a magyar védőnők a családokért és a gyermekekért. Az elért eredmények – Magyar Örökség Díj (2013); Kiemelt Nemzeti Érték (2014), Hungarikum (2015) – mögött sok munka van. Az Országgyűlés tiszteletét kifejezve, a lakosság magasabb szintű ellátása érdekében egészségmegőrző, egészségnevelő, felvilágosító, anya-, gyermek-, ifjúság-, család- és nővédelmi tevékenységet folytató, hivatását gyakorló szakemberek előtt, a Magyar Örökség Díjas Magyar Védőnői Szolgálat megalapításának 100. évfordulója alkalmából, 2015. június 13. napját a Magyar Védőnők Napjává nyilvánította.
Tanszékünk története mindössze néhány évre nyúlik vissza. 2021-ben a Magyar Védőnői Szolgálat ugyan nem ünnepelt kerek évfordulót, számunkra mégis kiemelt jelentőségű volt ez az év. Ebben az évben, az őszi szemeszterben indítottuk el Győrben, a Széchenyi István Egyetemen az Egészség-és Sporttudományi Kar Egészségtudományi Tanszékén (2022.08.01-től Preventív Egészségtudományi Tanszék) a védőnő hallgatók képzését, hirdettük meg az első kötelező szakmacsoportos továbbképzést védőnők számára, és tartottuk első primer prevenciós tudományos-ismeretterjesztő programjainkat a lakosok számára. Munkánkat szeretnénk az elődökhöz méltóan, a kor tudományos igényeihez, a fejlődéshez, aktuális problémákhoz igazodva, a hallgatók, családok, szakemberek elégedettségét kivívva végezni.
A Széchenyi István Egyetem Egészség- és Sporttudományi Kar legfiatalabb tanszéki képzése, a 2021/2022. tanévben indult Egészségügyi gondozás és prevenció BSc (Bachelor of Sciences) alapszak, védőnő szakirány, nappali képzésünk.
Az ország hatodik nappali tagozatos védőnőképző helyeként, rövid idő alatt, országosan is az elismert védőnőképző helyek közé kerültünk, emelkedő tendenciát mutató hallgatói létszámmal. Betudható ez talán annak, hogy hallgatóink szeretnek hozzánk járni, viszik a Tanszék jó hírét, és oktatóink egy csapatként, hittel, szorgalommal és tudással dolgoznak azon, hogy minél jobb képzést biztosítsunk hallgatóinknak.
Képzési profilunk
Egészségügyi gondozás és prevenció BSc alapszak, védőnő szakirányon védőnők képzése nappali tagozaton.
Egészségügyi szakdolgozók, védőnők kötelező szakmacsoportos továbbképzése, végzett szakdolgozók folyamatos szakmai fejlődésének támogatása.
Terveink között szerepel MSc (Master of Sciences) képzések, és szakirányú továbbképzések indítása is.
Célunk
Olyan szakemberek képzése, akik biztos elméleti tudással, szakmai készségekkel, széles látókörrel rendelkeznek, nyitottak a folyamatos fejlődésre, igényesek a munkájukra és humánus magatartásukkal is segítik az édesanyákat, a szülőket, a családokat, hozzájárulva ezzel a magzatok, a gyermekek, a fiatalok, és a felnőttek egészségéhez is.
Oktatás mellett végzett tevékenységeink
Oktatásfejlesztés terén hallgatóink sikeres tanulásának támogatása, hivatástudatuk kialakítása.
Tehetséges hallgatók kiemelt segítése, Tudományos Diákköri munkába (TDK) történő bevonásuk, motiválásuk nemzetközi hallgatói programokban történő részvételre, konferencia előadások tartására, publikálásra.
Új képzési programok, tantervek fejlesztése, könyvek, tankönyvek, jegyzetek írása, lektorálása.
Szakmai profilunknak megfelelő kutatások végzése, hazai és nemzetközi tudományos folyóiratokban publikálás, lektorálás, konferenciákon előadások tartása, konferenciák szervezése.
Tudományos-közéleti tevékenység végzése szakmai szervezetekben alapító és vezetőségi tagként, támogatóként: Magyar Család- és Nővédelmi Tudományos Társaság, Magyar Családterápiás Egyesület, Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége, Magyar Védőnők Egyesülete,……. stb.
Szakmai partnerekkel, társszakmákkal történő együttműködés.
Lakosság egészségét, egészségfejlesztését megcélzó szolgáltatások nyújtása.
Soósné Dr. Kiss Zsuzsanna
tanszékvezető